31.01.2015 | Austria

Rakúsky ekonomický denník Wirtschaftsblatt dnes o S&T: Energetická revolúcia: S&T intenzívne posilňuje

20-percentný rast ukazovateľa EBITDA v prvých deviatich mesiacoch roka 2014, dividendy po prvýkrát v histórii spoločnosti, ústredné postavenie na trhu inteligentných sietí a zaujímavé projekty vo výhľade: v tejto chvíli je ťažké nemať rád spoločnosť S&T.

Len zriedka sme to mali s akciami niektorej spoločnosti tak ťažké, ako v prípade S&T. Vzhľadom na predchádzajúce dostupné kvartálne údaje, na začiatku roka 2011 sme boli zdesení. Dni viedenského poskytovateľa IT služieb sa zdali byť zrátané. V tom istom období sa výborne darilo spoločnosti, ktorá má v súčasnosti S&T pod kontrolou, a to spoločnosti Quanmax AG (predtým Gericom) sídlom v rakúskom Linzi. Spoločnosť mala skvelé rastové čísla a bola dlhodobo aktívna v oblasti cloud computingu, ktorá je dnes tak významná. V roku 2011 Quanmax prevzal väčšinu S&T a nakoniec sa v roku 2012 spoločnosti zlúčili.

Na fórach búrz cenných papierov sa o spoločnosti Quanmax kótovanej na frankfurtskej burze hovorilo málo. Každý, kto by mal odvahu v tej dobe kúpiť akciu tejto spoločnosti za cca 0,60 EUR a pretrpel následné vzostupy i pády, by dnes držal cenný papier pod názvom S&T v hodnote 3,25 EUR za akciu. Nedávno, v októbri 2014 S&T šliapla na plyn a jej cena vzrástla v priebehu niekoľkých týždňov o takmer 40 percent. V pozadí stálo uzavretie zmluvy na „inteligentnú energiu“ vo výške 20 miliónov USD, ktorá je doteraz najväčšou v histórii spoločnosti.
Nárast z niečo cez 2,50 EUR na 3,50 EUR nastavil kritérium, ktoré sa odvtedy akcie snažia dosiahnuť. V súčasnej dobe je opäť klesajúci trend smerom k mantinelu na úrovni 3,18 EUR. Z nášho pohľadu je však robustný rozvoj založený na podmienkach, ktoré robia podiely atraktívnymi v dlhodobom horizonte.

Prísľub dividend

V roku 2014 došlo po prvýkrát k vyplácaniu dividend (0,06 EUR). Pravdou je, že S&T nemá ziskový benchmark, ale: „Vždy bude rovnaký alebo vyšší ako v predchádzajúcom roku,“ sľubuje výkonný riaditeľ Hannes Niederhauser. Vlastní 14,9-percentný podiel a okrem základného platu vo výške 500 EUR žije len z dividend. V roku 2014 bolo manažmentu ponúknutých 420 000 akciových opcií (obdobie štyroch rokov, v hodnote 0,3622 EUR). To pravdepodobne zabezpečí záujem vedenia o cenu akcií.
Kurz je nastavený: Európska únia požaduje, aby 80 percent domácností bolo do roku 2019 vybavených inteligentnými elektromermi (inteligentnými meračmi). Podľa Niederhausera, ktorý vstúpil na trh len pred rokom, ide o trh v hodnote 40 miliárd EUR. Na splnenie kvóty EÚ bude potrebných celkom 200 miliónov meračov. Štyri milióny z aktuálne nainštalovaných dvanástich miliónov inteligentných meračov pochádzajú práve od S&T.
Odvetvie spotrebičov, súčasťou ktorého je aj inteligentná energia, vzrástlo o 66 percent v porovnaní s celkovo šiestimi percentami pre S&T. Marža EBITDA je 17 percent (skupinová: šesť percent). S ohľadom na uvedené nie sú investície do akvizícií a fúzií v blízkej budúcnosti pravdepodobné: „Nepotrebujem žiadne ďalšie akvizície, vďaka inteligentným sieťam môžeme rýchlo rásť organicky,“ tvrdí Niederhauser v rozhovore pre Wirtschaftsblatt. Na druhej strane, nerentabilný hardvér bude podstatne redukovaný. Motto znie: „Žiaden hardvér bez služieb.“
Vzhľadom na rozširovanie cloudových služieb by sa zároveň mali zvyšovať marže. V oblasti bezpečnosti pripadá viac ako polovica tržieb na cloudové služby (napríklad virtuálne firewally). „To má za následok veľmi pekné zvýšenie marží. Už viac nemusím odosielať žiadne hardvérové krabičky,“ hovorí Niederhauser. „Naším najlepším predajcom bol Edward Snowden. Tri krajiny sme vybavili bezpečným cloudom („Steel Cloud“), ktorý neopúšťa danú krajinu,“ komentuje Niederhauser novú potrebu v oblasti bezpečnosti. V súčasnej dobe sú v S&T rozbehnuté pilotné projekty pre potenciálne zmluvy vo výške 3 miliárd EUR.